Warrior Forensics wins 9th consecutive conference title

On Feb. 4, the Lakeside Lutheran High School forensics team participated in the Capitol Conference Tournament at Columbus High School where students competed against each other in 16 different speaking categories.  Of the 10 conference schools at the tournament, Lakeside Lutheran, coached by Steve Lauber, finished first with a total of 294 points, ahead of Lake Mills (232) and Belleville (165).  That win marks Lakeside’s 9th straight conference championship.

LL 4N6 2019 conf champs
The Lakeside Lutheran Forensics team, coached by Mr. Steve Lauber, recently won its ninth consecutive Capitol Conference championship at the meet held at Columbus February 4. Pictured in front row, L-R: Julia Hallman, Maddie Klug, Maddie Triebold, Sami Anderson, Annika Bilitz, Abbie Di Giovanni. Second row: Sophia Griffin, Kaylee Raymond, Jacob Horta, Megan Grambsch, Ella Butzine, Emma Statz, Megan Reinke, Ryann Burger, Bronte Perkins, Greta Pingel. Back Row: Kiara Wolfram, Chad Nolte, Matthea Lenz, Brendan McKenna, Matthew Gunst, Will Jorgenson, Doug Weittenhiller, Justin Learned. Missing: Max Thiele, Connor Dobson, Cannon Kerr

 The following students led the way in their individual categories for Lakeside Lutheran: Justin Learned, Watertown, placed first in Demonstration; Chad Nolte, Janesville, took a second in Farrago; Matthew Gunst, Juneau, placed second in Informative; Maddie Triebold, Oconomowoc, and Sami Anderson, Sun Prairie, placed first in Playacting, and Maddie Klug, Ixonia, and Sophie Griffin, Lodi, received a second.

Connor Dobson, Johnson Creek, placed first in Poetry; Kaylee Raymond, Sun Prairie, earned a first in Public Address; Will Jorgensen, McFarland, placed first in Radio Speaking; Cannon Kerr, Watertown, placed second in Radio Speaking; Abbie DiGiovanni, Jefferson, placed second in Solo Acting Humorous, and Annika Bilitz, Cottage Grove, received a second in Solo Acting Serious. Kiara Wolfram, Fort Atkinson placed first in Storytelling.

 On Feb. 18, sub-districts will be held at Deerfield High School, where the full team of 25 will begin competition to advance to the district meet and from there, to the Wisconsin High School Forensic Association (WFHSA) State Tournament at University of Wisconsin–Madison April 12.

Advertisements

2016-17 Lakeside Lutheran Student Council officers announced

Lakeside Lutheran High School is pleased to announce the full slate of student council and senior student body officers for the 2016-17 school year:

student-body16web

Senior student body officers were elected last spring and include  (L-R) Treasurer Elliott Butler, Ixonia; Secretary Rehka Drevlow, Lake Mills; President Andrew Fritz, Middleton; Vice-President Mitch Georgi, Sun Prairie.

seniorsc16web

Senior class officers and representatives for the 2016-17 school year were also chosen last spring and include (L-R) Representative Dayne Kopfer, Columbus; Representative Eli Gartner, Watertown; Representative Maddie McKenna, Lake Mills; President Lillie Johnstone, Jefferson; Vice-President Derek Gulrud, Marshall.

juniorssc16-web

Junior class officers and representatives elected last spring for the 2016-17 school year include (L-R) Representative Isaiah Coleman, Watertown; President Devon Perkins, Madison; Representative Emma Hans, Jefferson; Representative Eric Pillard, Oconomowoc; Vice-President Matthias Winters, Watertown.

sophsc16web

Sophomore class officers and representatives elected last spring for the 2016-17 school year include (L-R) President Maggie Cody, Juneau; Representative Brevin Jegerlehner, Sun Prairie; Vice-President, Samantha Anderson, Sun Prairie; Representative Lukas Heckmann, Middleton; Representative Alyssa Fehrman, Juneau.

SONY DSC

Recently elected freshman class officers and representatives for the 2016-17 school year. are ( L-R): Representative Bryce Eckhardt, Watertown; Vice-President Oliver Butler, Ixonia; President Lauren Thiele, Poynette; Representative Ryann Burger, Lake Mills; Representative Josie Asmus, Lake Mills.